Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
2 5
13
14 15 17 19
21 23 24 26
29 30 31 3

 

Lietuvos kariuomenė apginkluojama moderniais ginklais

2001.12.14
Gruodžio 17 d. 10 val.. krašto apsaugos ministerijoje bus pasirašyta tarpvyriausybinė Lietuvos ir JAV sutartis dėl modernios prieštankinės ginkluotės įsigijimo. Lietuvos Vyriausybės vardu dokumentą pasirašys krašto apsaugos ministras Linas Linkevičius.
Už 38,5 mln. litų Lietuva įsigis vidutinio nuotolio prieštankines valdomas sistemas "Javelin" (medium range antitank weapon system).
Sutarties pasirašyme dalyvaus JAV ambasadorius Johnas Tefftas, Lietuvos kariuomenės vadas generolas majoras Jonas Kronkaitis, JAV kariuomenės pagalbos saugumo reikalams vadovybės vadas generolas majoras Bruce Scottas (United States Army Security Assistance Command) ir "Javelin" prieštankines sistemas gaminančios "Lockheed Martin" bendrovės prezidentas Michaelas Crispas.
Lietuvos Vyriausybė priėmė sprendimą pirkti "Javelin" po to, kai buvo atlikta rinkos analizė, įvertintas ginklų efektyvumas, kuris yra nustatomas pagal kelis kriterijus.
Pagal sutartį ginkluotę numatoma pristatyti iki 2004 metų, tačiau JAV Vyriausybė sutiko ieškoti galimybių, kad Lietuvos kariuomenei reikalingos "Javelin" prieštankinės sistemos būtų pateiktos iki 2002 metų spalio mėnesio. Iki šio termino Lietuva yra įsipareigojusi parengti NATO standartus atitinkantį Ruklos mechanizuotąjį pėstininkų batalioną.
Vidutinio nuotolio prieštankinių raketų sistemomis "Javelin" bus apginkluota ir nuolatinės parengties brigada, kurią be Ruklos bataliono sudarys Panevėžio mechanizuotasis bei Alytaus motorizuotasis pėstininkų batalionai. Ši brigada pagal NATO standartus turi būti parengta iki 2006 metų pabaigos.
Lietuva pirmoji iš Europos valstybių pirks iš JAV tokias modernias vidutinio nuotolio prieštankines sistemas. "Javelin" buvo pradėta gaminti 1994 metais. Juo yra apginkluotos JAV sausumos pajėgos ir jūrų pėstininkų korpusas.
"Javelin" prieštankinių raketų sistema gali būti panaudota šaudyti iš transporto priemonės arba – nuo šaulio peties, taip pat iš uždarų patalpų. Tai ypač svarbu kovojant urbanizuotoje teritorijoje.
Aukšta raketos skrydžio trajektorija garantuoja tikimybę sunaikinti taikinį didesniu negu 2,5 km atstumu, net ir tuo atveju, kai taikinys judėdamas manevruoja ar pasislepia už priedangos ir dingsta iš matymo zonos. "Javelin" turi integruotą dienos ir nakties taikymo įrangą, todėl galima šaudyti prasto matomumo sąlygomis ir tamsoje.
Ugnies posto su taikymo įranga svoris – 5 kg, raketos svoris – 16 kg, bendras vienos sistemos svoris – 25 kg. Net jeigu šaulys nepatyręs, šūvio efektyvumas – apie 94 procentai.
"Javelin" sistemos Lietuvai yra parduodamos palankiausiomis sąlygomis ir tokia pačia kaina, kokia taikoma perkant ginklus JAV kariuomenės reikmėms.
Pirmosios JAV vyriausybės Karinių pardavimų užsienio šalims (Foreign military sales) programos sutartys su Lietuva buvo pasirašytos 1995 metais. Iki 2001 metų buvo sudarytos 28 sutartys už 72,8 mln. litų (18,2 mln. dolerių). Tačiau iš Krašto apsaugos ministerijos biudžeto buvo sumokėta tik 288 tūkst. litų. (72 tūkst. dolerių).
Kita pirkimų dalis buvo apmokėta iš JAV Karinio finansavimo užsienio šalims (Foreign military Financing) programos pinigų. FMF lėšos negali būti panaudotos ginkluotei įsigyti. Už jas buvo perkama įranga Karo kartografijos centrui, Regioninio oro erdvės stebėjimo centrui, radijo ryšio stotys.
"Javelin" – šiemet antras didelis Krašto apsaugos ministerijos pirkinys. Gruodžio 7 d. buvo pasirašyta sutartis su Vokietijos bendrove EADS dėl vidutinio nuotolio oro erdvės stebėjimo radarų įsigijimo. Šios sutarties vertė – 75,1 mln litų.
2003 metų pabaigoje – 2004 metų pradžioje Lietuva gaus mobilių radarų, padedančių aptikti, atpažinti taikinius ore ir jūroje, perduoti ir apdoroti informaciją.
Naujos kartos radarai gali greitai pakeisti dislokavimo vietą, labai tiksliai nustato pastebėto objekto koordinates net ir mažame aukštyje, turi efektyvių apsaugos priemonių nuo priešradarinių ginklų bei elektroninių trukdžių. Šių radarų sukurtas radiolokacinis laukas leis efektyviau kontroliuoti oro erdvę pasienio zonoje.
Šiemet krašto apsaugos biudžete įsigijimams yra skirta 22 procentai visų lėšų.
Krašto apsaugos ministro atstovė spaudai Rita Grumadaitė 735520, 8298 43046
Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media