Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
3 4
7 11
13 16 17
22 24
26 27 28 29 30

 

Paskaičiuokime paprasto kareivėlio pinigus

2004.09.14

Pasidomėkime piniginiais paprasto kario reikalais - šauktiniams skirtomis išmokomis, socialinėmis garantijomis, dienpinigiais, karių draudimu ir kitomis jiems skiriamomis lėšomis.

Neoficialiai kalbama, kad geras karys tas, kuriam nerūpi skrandžio ir buities reikalai. Tuomet be ypatingų problemų jis visą dėmesį gali koncentruoti į karybą.

Savo kūrimosi metu Lietuvos kariuomenė deramai pasinaudojo NATO šalių patirtimi ir atidžiai peržiūrėjo daugeliui puikiai pažįstamą sovietinę koncepciją, kurioje socialiniai žmogaus reikalai buvo toli gražu ne pirmoje vietoje. Tad lyginant dviejų kartų tarnybą Lietuvos kariuomenėje ir sovietinėje armijoje, situacija iš esmės pasikeitusi.

 

Šauktiniai

 

Gandai, kad su karo prievolės reikalais susiduriantiems jaunuoliams mokami pinigai, pasklinda labai greitai. Tačiau pinigėliai mokami ne visiems. Pagal įstatymus, piniginės išmokos numatytos tik antrajame atrankos į tarnybą etape.

Kai savivaldybių atrankos komisijos nusprendžia, kad jaunuolis tinkamas atlikti pradinę privalomąją karo tarnybą, jis siunčiamas į Karo prievolės centrą. Ten jį tiria medikai bei su juo bendrauja karo prievolės specialistai. Įprastai šauktinis centre užtrunka vieną dieną. Už centre praleistą laiką šauktiniams mokama kaip kariams. Jaunuoliams numatyta 12,50 litų dienpinigių, 12 litų maisto kompensacija ir padengiamos kelionės išlaidos.

Jeigu medikų komisija nusprendžia, kad jaunuolis bus papildomai tiriamas, kiekviena diena taip pat bus apmokama.

 

Kariai

 

Nuo pat pirmosios iki paskutinės tarnybos dienos visi kariai yra apdrausti nuo nelaimingų atsitikimų, valstybė už juos sumoka 50 proc. bazinės pensijos dydžio (šiuo metu - 76 Lt per mėnesį) socialinį draudimą. Taigi tarnybos metu nenutrūksta jaunuolio darbo stažas.

Kiekvienam Lietuvos kariuomenės kariui skiriama apranga (2 komplektai), maistas, ūkinės ir higienos, kanceliarinės prekės, šaudmenys. Taip pat kariui nereikia sukti galvos dėl skalbyklos, pašto, pirties paslaugų ar medicinos aprūpinimo, laisvalaikio priemonių. Tai jam užtikrina susiformavusi karinė struktūra. Kiekvienose kareivinėse mes rasima skalbyklą, džiovyklą, televizorių ir kitas normaliam gyvenimui reikalingus daiktus.

Šiuo metu kariuomenės vado patvirtinta, kad kario maistui skiriama 12 litų per dieną. Savo atlyginimu kariai vadina išlaidas buitinėms reikmėms, kurioms kiekvieną mėnesį skiriama 0,7 MGL (87,5 Lt). Du kartus per metus šauktiniams skiriamos 1 MGL šventinės premijos.

Vykstantiems į ilgalaikes atostogas kariams apmokamos kelionės išlaidos ir atostogų metu jiems skiriami 0,15 MGL dydžio dienpinigiai.

Visi privalomosios pradinės karo tarnybos kariai apdrausti sveikatos sutrikimų atvejais. Pavyzdžiui, taikos metu tarnyboje suluošintam ar susižeidusiam jaunuoliui tapus I grupės invalidu, būtų išmokėta 250 MMA (112 500 litų). Beje, šauktinių draudimo suma yra pastebimai didesnė nei profesionalų.

Taip pat kariai turi žinoti, jog tarnybos metu jie atleidžiami nuo būsto komunalinių paslaugų mokesčių ir būsto šildymo išlaidų. Žinoma, prieš tarnybą karys turi deklaruoti savo gyvenamąją vietą, o pirmosiomis tarnybos dienomis dalinyje paprašyti patvirtinančios pažymos. Jas kario artimieji turi pristatyti į savivaldybę.

Yra nustatyta kompensavimo tvarka. Pavyzdžiui, jei jaunuolis gyvena su tėvais, tuomet iš bendro gyvenamojo ploto bus atimta 12 kv. metrų ir šildymas bus skaičiuojamas likusiam plotui. Turint savo būstą, kuris nedidesnis nei 38 kv. metrai, bus kompensuojamos visos šildymo ir komunalinių paslaugų kainos. Nebereikės tarnybos metu kariui mokėti ir už vandenį, jeigu bute nėra vandens apskaitos prietaisų.

Visos kompensacijos mokamos iš valstybės biudžeto.
Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media