Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
30
5
14 15 16
24
25 27 28

 

 

Drezdeno karininkų mokyklos mokslininkai daugiau dėmesio pataria skirti karo istorijos dėstymui

2005.05.30

Gegužės 23–29 dienomis Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje viešėjo du Drezdeno karininkų mokyklos karo istorijos specialistai – plk. ltn. dr. Armin Wagner ir plk. ltn. dr. Frank Hagemman. Drauge su kolegomis iš Karo akademijos ir Vytauto Didžiojo universiteto Karo istorijos centro jie surengė keletą seminarų-diskusijų, kuriuose buvo kalbama apie karo istorijos svarbą rengiant būsimuosius karininkus. Tai pirmas rimtas karo istorijos žinovų susitikimas, kurio iniciatorius – buvęs Karo akademijos viršininko patarėjas kariniam rengimui plk. ltn. Karl Dieter Erkes, šiuo metu dirbantis Drezdeno karininkų mokykloje.

Vokietijos kariuomenėje jau daugelį metų veikia unikali karo istorijos dėstymo sistema ir būsimasis Vokietijos Bundesvero karininkas jau nuo pat pirmųjų studijų metų mokomas suvokti karo istorijos žinių svarbą jo būsimajai profesijai.

"Kiekvienas Vokietijos karininkas yra sukaupęs išsamias istorijos žinias. Tai viena iš esminių Bundesvero tradicijų. Šių žinių svarba rengiant profesionalų karininką yra neabejotina", – sako plk. ltn. dr. Armin Wagner.

Karininkų rengimo sistema ir filosofija Vokietijos karo mokyklose gerokai skiriasi nuo analogiškų JAV, Didžiosios Britanijos ar Prancūzijos institucijų. Trejus metus būsimieji karininkai mokomi tik karinių dalykų ir įgyja būrio vado kvalifikaciją. Per šį laikotarpį vyksta bazinis kario rengimas, šešis mėnesius užima praktinis būrio vado kursas, tiek pat yra mokomasi karininkų mokykloje. Vėliau karininkai stoja į vieną iš specializuotų karinių universitetų, kuriame per 3–4 metus įgyja specialybę, kurią galima taikyti ir civiliniame gyvenime. Vėliau karininkas 5 metus dirba būrio ar kuopos vadu, bataliono štabo karininku ir, jei netampa profesionalu, išleidžiamas į atsargą. Profesinės tarnybos kariai, priklausomai nuo laipsnio, tarnauja kariuomenėje iki 56–60 metų.

Pirmajame ikiuniversitetiniame tarpsnyje karo istorijos dėstymui skiriamas ypatingas dėmesys. Per 64 valandas jie išklauso teorinius kursus, pradedant nuo Prancūzijos revoliucijos, Napoleono epochos, vėliau pereinant prie I ir II pasaulinio karo ir baigiant šaltojo karo padariniais Vokietijai. Kadetai daug studijuoja savarankiškai, patys rengia pristatymus, po to laiko testą, kurio rezultatai turi didelės reikšmės stojant į universitetą. Karo istorijos egzamino rezultatai sudaro 14,3 procento galutinio įvertinimo.

Šiuo metu 12 metų stabiliai gyvavusi karininkų rengimo sistema yra reformuojama. Gerokai sutrumpėjo (nuo 3 iki 1,2 metų) ikiuniversitetinis pradinio karinio rengimo laikotarpis. Tuo pačiu metais (nuo 5 iki 6 metų) pailgėjo privalomosios tarnybos laikotarpis po universiteto. Šie pokyčiai karininkų rengimo struktūroje leido žymiai sumažinti mokymo kaštus.

"Vokietijoje vykdoma reforma tikrai yra gana progresyvi. Trejus metus mokydamiesi karinių dalykų jaunuoliai atitoldavo nuo akademinių studijų, pamiršdavo, ko mokėsi mokykloje ir įsilieti į universitetinę aplinką jiems būdavo sudėtinga", – sakė Vokietijos karininkai, pridurdami, kad karo istorijos dėstymo svarba ir reikšmė išliko tokia pati.

"Apsilankę didžiausiuose Lietuvos muziejuose ir garsiausiose istorinėse vietovėse mes suvokėme, kad lietuviai tikrai gali didžiuotis savo istorija, istorikams tikrai yra ką papasakoti jūsų kariūnams ir tai būtina įtraukti į karinio rengimo programas. Karininkai neturi būti nutolę nuo savo istorinių šaknų, jiems būtina aiškinti svarbiausius tautos istorijos momentus. Tai yra svarbu ir  mokant taktikos, rengiantis dalyvauti tarptautinėse misijose, ugdant karininką lyderį , o svarbiausia – puoselėjant laisvės ir demokratijos sampratas", – sakė plk. ltn. dr. Frank Hagemman.

Plk. ltn. Karl Dieter Erkes manymu, Krašto apsaugos ministerijoje turėtų būti atsakingas asmuo, kuris rūpintųsi karo istorijos įtraukimu į karinio ir universitetinio mokymo programas. Tuo labiau, kad Karo akademijoje yra stiprus potencialas. Mokslo centro viršininkas plk. ltn. dr. Gintautas Surgailis ir Akademijos viršininko pavaduotojas plk. Arūnas Dudavičius yra istorikai, net tik puikiai taikantys specialybės žinias savo profesijoje, bet ir besirūpinantys karo istorijos leidiniais, pilietiniu-patriotiniu kariūnų ugdymu. Karo akademijoje dirba ir vienas garsiausių Lietuvos istorikų doc.dr. Romas Batūra, daugelio knygų autoriai doc. dr. Feliksas Žigaras ir dr. Vytautas Tininis, jaunas ir perspektyvus mokslininkas dr. Valdas Rakutis.

Bendra seminaro dalyvių nuomonė – karo istorijos mokymas turi būti susistemintas, reikia parengti jaunus karininkus, kurie visą savo karjeros laikotarpį skirtų karo istorijos dėstymui ir propagavimui.

Vokietijoje šiuo metu dirba 60 profesionalių karo istorikų. Plk. ltn. dr. Armin Wagner ir plk. ltn. dr. Frank Hagemman yra vieni iš jų. Jie patys pasirinko tokią specializaciją ir visą karjeros laikotarpį rūpinosi savo kvalifikacijos kėlimu. Abu aukšti karininkai 4 metus studijavo istoriją Federaliniame ginkluotųjų pajėgų universitete Hamburge, kur įgijo magistrų laipsnius. Vėliau abu baigė atitinkamas doktorantūras, apgynė disertacijas ir tapo socialinių mokslų daktarais.

"Tikiuosi, jums pavyks sėkmingai integruoti karo istorijos dėstymą karininkų rengimo sistemoje, sukurti efektyviai veikiančią struktūrą", – sakė atsisveikindami Vokietijos karininkai. Kitas karo istorijos specialistų susitikimas planuojamas kitais metais Drezdene.

 

Alina Žebrauskaitė

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media