Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
3 4
7 11
13 16 17
22 24
26 27 28 29 30

 

Naujame įstatyme – moterims daugiau galimybių tarnauti

2011.03.31
image

Krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė, reaguodama į Seimo opozicijos lyderio Vytauto Gapšio išplatintą komentarą dėl šiuo metu Seime svarstomos Karo prievolės įstatymo naujosios redakcijos „Krašto apsaugos ministrė R. Juknevičienė diskriminuoja moteris?“, pabrėžė, kad nė viena derinamo įstatymo pataisa nepažeidžia lygių vyrų ir moterų galimybių ir moterų nediskriminuoja.

 

„Iki šiol Lietuvos moterys, kurios nebuvo karo prievolininkės, tačiau norėjo pasirengti ginklu ginti savo šalį, galimybės atlikti privalomąją pradinę karo tarnybą neturėjo. Tiesiog tam nebuvo teisinio pagrindo, to nenumatė įstatymai. O norinčiųjų visada buvo ir tokių moterų daugėja. Pažiūrėkite, kiek jaunų moterų ir merginų tarnauja jaunųjų šaulių ir karių savanorių gretose. Nepriklausomoje Lietuvoje jau užaugo nauja karta – drąsios ir savarankiškos mūsų merginos nemano, kad šalies gynyba yra tik vyrų reikalas“, – sakė krašto apsaugos ministrė R. Juknevičienė.

 

Priėmus šiuo metu derinamo Karo prievolės įstatymo naująją redakciją, privalomąją pradinę karo tarnybą pirmą kartą šalyje galės atlikti ir moterys, kurios bus pareiškusios norą. Jos bus prilygintos karo prievolininkams.

 

Karo prievolės įstatymo peržiūrą paskatino 2008 metais sustabdytas šaukimas į privalomąją pradinę karo tarnybą (galimybė privaloma tvarka pašaukti jaunuolius atlikti tarnybą panaikinta nebuvo) ir dėl to kilęs poreikis numatyti kitus būdus, kaip užtikrinti pakankamą skaičių tinkamai krašto gynybai parengtų piliečių.

 

Įstatymo pataisos numato kelis tarnybos atlikimo būdus: devynių mėnesių trukmės nuolatinė privalomoji pradinė karo tarnyba (pakeisianti buvusią 12 mėn. trukmės privalomąją pradinę karo tarnybą), baziniai kariniai mokymai (dabar – būtinieji kariniai mokymai) ir jaunesniųjų karininkų vadų kursai aukštųjų mokyklų studentams ir absolventams.

 

Šaukimas į privalomąją pradinę karo tarnybą bus organizuojamas tuo atveju, kai Seimas nustatys didesnį nei nulis privalomąją pradinę karo tarnybą atliekančių karių metinį ribinį skaičių. Nustatydamas šaukiamųjų skaičių, Seimas taip pat nustatys ir būdą, kuriuo bus organizuojama privalomoji pradinė karo tarnyba – t. y. nuolatinė privalomoji pradinė karo tarnyba arba baziniai kariniai mokymai.

 

Derinamo Karo prievolės įstatymo naujoji redakcija numato savanorišką privalomosios pradinės karo tarnybos atlikimą. Tik pritrūkus karo prievolininkų, norinčių atlikti privalomąją pradinę karo tarnybą, atsitiktine tvarka bus šaukiami noro nepareiškę karo prievolininkai.

 

Įstatymo naujoji redakcija taip pat numato skatinamąsias priemones jaunuoliams, savo noru atlikusiems privalomąją pradinę karo tarnybą: dalies sumokėtos studijų kainos kompensavimas; nustatant pirmenybę į valstybės finansuojamas studijų vietas, papildomai atsižvelgiama į atliktą tarnybą; darbo ir įdarbinimo subsidijavimas (subsidija darbdaviams, įdarbinusiems privalomąją pradinę karo tarnybą atlikusius karo prievolininkus).

Lengvata – nustatant pirmenybę į valstybės finansuojamas studijų vietas, papildomai atsižvelgiama į atliktą tarnybą – neprieštarauja šalies teisės aktams, reglamentuojantiems priėmimą į valstybės finansuojamas studijų vietas. Mokslo ir studijų įstatymas numato, kad pirmenybė į pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų programas tenka stojantiesiems pagal jų gebėjimus, kurie nustatomi atsižvelgiant į brandos egzaminų, mokymosi, kitus rezultatus ir specialiuosius gebėjimus.

 

Geriausiai vidurinio ugdymo programą baigusiųjų eilės sudaromos pagal švietimo ir mokslo ministro įsakymu tvirtinamą tvarką, kuri numato eilės sudarymo pagrindinius ir papildomus kriterijus. Papildomi kriterijai – sporto pasiekimai, motyvacija, profesinė patirtis, kt. Privalomosios pradinės karo tarnybos atlikimas priskirtinas prie papildomų kriterijų. Todėl tokia Karo prievolės įstatymo naujos redakcijos projekte numatoma skatinamoji priemonė nepaneigia Konstitucijos 41 str. nuostatos, nustatančios, kad asmeniui aukštasis mokslas yra prieinamas pagal jo sugebėjimus.

 

Daugiau apie Karo prievolės įstatymo naująją redakciją:

http://www.kam.lt/lt/karo_prievoles_istatymo_naujos_redakcijos_projektas.html

A. Pliadžio (KAM) nuotr.

2011-12-06 11:09

Marylouise

If you wrote an article about life we'd all reach enlitghenment.
2011-04-01 21:16

vipas

kuo toliau tuo graziau:D kada baigsis tokie cirkai
2011-04-01 05:04

Dėdė

Pritariu "tarnaujančiai". Be to, moterys yra drąsesnės ir medaliai ant jų mundurų skamba ne dėl drebėjimo iš baimės (kaip geriausių karių), o dėl moteriško kūno sudėjimo.
2011-03-31 23:13

tarnaujanti

Tik jau nereikia pradet verkslenti. Moteris fiziskai gal ir neprilygs kiekvienam vyrui (nors daug yra tokiu, kuriuos ir pralenks), bet nereiskia, kad ir visiska bejege... Laikas islyst is savo kiauto ir siek tiek placiau ir tolerantiskiau i viska pasiziureti. Dazniausiai tokie, kurie kalba taip, kaip EFTA, patys nelabai ka sugeba ir gali...
2011-03-31 19:41

to efta

Tik nereikia! Dar nemaciau ne vienos moters ar paneles LK, tarnaujancios koviniame padalinyje (skyrius/burys) uz kuria reiketu kazkam kazka daryti. Kartais dar ir vyrukams reiketu pasitempti (ir zinoma shtabu damoms... :))
2011-03-31 15:53

efta

uzuojauta baxurams kurios tarnaus su moterimis.. tures arti uz 2
Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media