Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
30 3 4 5
9
14 18 19
20 21 22 23 24 26
27 29 31 1 2

 

 

Vyriausybei pritarus naujajam nacionalinio saugumo strategijos projektui, jį tvirtins Seimas

2011.06.29
image

Birželio 29 d. LR Vyriausybė pritarė naujajam nacionalinio saugumo strategijos projektui ir perdavė jį tvirtinti Seimui.

 

„Poreikį peržiūrėti ir atnaujinti strategiją visų pirma lėmė pasikeitusi saugumo situacija po karinio Rusijos ir Gruzijos konflikto, – gegužės 18 d. VU TSPMI vykusioje viešoje diskusijoje „Kokios nacionalinio saugumo strategijos reikia Lietuvai: tarp naujų ir senų iššūkių“ sakė krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė. – Galiojanti nacionalinio saugumo strategija, parengta ir patvirtinta pirmaisiais Lietuvos narystės NATO ir ES metais, jau nebeatitinka saugumo aplinkos vertinimo. Kintanti saugumo aplinka, išaugę netradicinių grėsmių saugumui mastai paskatino iš naujo įvertinti valstybės saugumo aplinką ir atsakyti į klausimus, ar esamos nacionalinio saugumo nuostatos vis dar iš esmės atitinka Lietuvos nacionalinio saugumo ir gynybos politikos principus ir ar nevertėtų papildyti grėsmių Lietuvos nacionaliniam saugumui sąrašo“.

 

Seimui tvirtinti perduota strategija yra jau trečioji Lietuvos nacionalinio saugumo strategija, pakeisianti nuo 2005 metų galiojantį dokumentą. Ji įtvirtina bendrus vidutinio ir ilgojo laikotarpio politinius tikslus ir jų įgyvendinimo kryptis siekiant valstybės saugumo visose valstybės srityse – politinėje, ekonominėje, socialinėje, kt.

 

Naujajame strategijos projekte patikslintas pirmaeilių valstybės gyvybinių interesų sąrašas akcentuojant, kad Lietuvos nacionaliniam saugumui be kitų, ankstesnėse strategijose įvardytų pirmaeilių interesų, taip pat ypatingai svarbūs yra šie interesai – patikimo ir nenutrūkstamo energijos ir energijos išteklių tiekimo iš kaip galima įvairesnių šaltinių užtikrinimas ir šalies energetikos sektoriaus integracija į bendrą Europos energetikos rinką, informacinis ir kibernetinis saugumas.

 

Naujosios nacionalinio saugumo strategijos projekte atnaujintas rizikos veiksnių ir grėsmių nacionaliniam saugumui sąrašas – įtraukti ypač aktualūs rizikos veiksniai ir grėsmės, kurie dabar galiojančioje strategijoje neminimi – informacinės ir kibernetinės atakos. Taip pat papildomai išskirti rizikos veiksniai ir grėsmės, kuriems turėtų būti skiriamas ypatingas dėmesys šios strategijos galiojimo laikotarpiu. Prioritetiniai išorės rizikos veiksniai ir grėsmės – ekonominė ir energetinė priklausomybė, kitų valstybių veikla, nukreipta prieš Lietuvą, informacinės ir kibernetinės atakos, prioritetiniai vidaus rizikos veiksniai ir grėsmės – netolygi socialinė ir ekonominė raida, korupcija, didelė gyventojų emigracija.

 

Dokumente akcentuojamas ne tik siekis išvengti rizikos veiksnių ir grėsmių, bet ir būtinybė pasirengti tinkamai į juos atsakyti. Nacionalinio saugumo strategijos projekte nustatomi trys uždaviniai, skirti Nacionalinio saugumo strategijos tikslui pasiekti. Šie uždaviniai yra orientuoti į išorės grėsmių prevenciją, vidaus pažeidžiamumo mažinimą, įtakos ir autoriteto tarptautinėje bendruomenėje didinimą. Kiekvienam strategijos uždaviniui įgyvendinti numatytos atitinkamos įgyvendinimo priemonės, kurie formuluojami kaip ilgalaikės ambicijos, kurios turėtų tapti valstybės institucijų planavimo dokumentų tikslais ar uždaviniais.

 

Lietuvos nacionalinio saugumo strategijos projektą rengė tarpinstitucinė darbo grupė, vadovaujama krašto apsaugos ministrės Rasos Juknevičienės.

 

Strategijos projekto tekstas.

  

KAM archyvo nuotr.

 

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media